Windows ‘ta nasıl klasörlerinizi koruyabilir veya gizleyebilirsiniz ?

Her PC kullanıcısında veri güvenliğine yönelik endişeler olmaktadır.

Dıştan gelen tehlikere karşı verilerin korunması için yapılabilecek en iyi yollardan biri de kitlemek veya şifrelemektir.

Verilerin hassasiyetine göre farklı koruma yolları tercih edilebilir. Örneğin temel bir koruma isteniyorsa klasörü kilitleyebilir, gerçekten gizli tutmak isteniyorsa verileri şifreleyebilirsiniz.

folder-lock-logo

1.YOL

Aşağıdaki kodları yeni bir metin belgesi açın ve yapıştırın ;

cls

@ECHO OFF

title Folder Locker

if EXIST “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” goto UNLOCK

if NOT EXIST Locker goto MDLOCKER

:CONFIRM

echo Are you sure u want to Lock the folder(Y/N)

set/p “cho=>”

if %cho%==Y goto LOCK

if %cho%==y goto LOCK

if %cho%==n goto END

if %cho%==N goto END

echo Invalid choice.

goto CONFIRM

:LOCK

ren Locker “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”

attrib +h +s “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”

echo Folder locked

goto End

:UNLOCK

echo Enter password to Unlock folder

set/p “pass=>”

if NOT %pass%==your_password goto FAIL

attrib -h -s “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}”

ren “Control Panel.{21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}” Locker

echo Folder Unlocked successfully

goto End

:FAIL

echo Invalid password

goto end

:MDLOCKER

md Locker

echo Locker created successfully

goto End

:End

your_password yazan bölümü kendiniz anahtar sözcük veya cümle ile değiştirin ardından Dosya > Farklı kaydet yaptıktan sonra tür kısmından Tüm Dosyalar’ı seçip dosya Kilitle.bat adıyla kaydedin (.bat kısmı olmasına dikkat edilmelidir).

Kilitli klasörü oluşturmak için .bat dosyasına çift tıklayarak bu klasöre korumak istenen dosyalar yerleştirilebilir. Bat dosyasını tekrar açıp Y cevabını verildiğinde klasör kilitlemiş olacaktır. Kilit açmak istendiğinde ise .bat dosyasını açıp ve parola yazılmalıdır.

2.YOL

Windows şifreleme işlevi;

2016033114152989372

Windows klasörleri parolayla koruma için bir işlev sunmasa da Profesyonel sürüm, dosyaları kullanıcı hesabı için şifrelemeye izin vermektedir. Bu yapıldığında dosyalara sadece kişi kendi kullanıcı hesabından ulaşabilir.

Başlamak için bir klasörün Özellikler sayfasını açıp önce Gelişmiş’e tıklanır, ardından “Verileri korumak için dosyaları şifrele” kutucuğu işaretlenerek Tamam’a tıklanır. Özellikler penceresi kapatıldığında alt klasörleri korumak isteyip istenmediği sorulacaktır. İşlem tamamlandığında klasöre sadece kişi ulaşabilecektir. Windows yeniden yüklediğinde dosyalara erişimin kaybolmaması için, şifreleme sertifikasının yedeklenmesi önemlidir.

3.YOL

Sisteme yeni programlar yüklenmesine izin verilmiyorsa, önceki bahsedilen seçenekler işe yarayabilir. Ancak yeni programlar yüklenebiliyorsa, bu işe özel yazılımları kullanmak işi hızlandıracaktır.

Easy File Locker: Ücretsiz olan Easy File Locker, özellikle çok sayıda dosya ve klasörü koruma altına almak isteyenlerin ilgisini çekecektir.

Secret Disk: Secret Disk, parolayla koruma altına alınabilen bir sanal disk ile çalışmaktadır. Secret Disk’in kullanımı kolay olsa da, Easy File Locker gibi dosyalarınızı gizlemekle yetinir; yani dosyaları gerçek anlamda şifrelemez.

SecretFolder: SecretFolder, dosyalarınızı parolayla koruma altına almak yerine onları görünmez hale getirir. Uygulamaya oturum açarak ve parola kullanarak dosyaları tekrar görünür hale getirilebilir. Burada da gerçek bir şifreleme kullanılmadığından, Secret Folder’ı önemli verileri saklamak için kullanmayı önermiyoruz.