17w5cutm6y9s4jpg

VPN neye yarar, neden VPN kullanılmalıdır?

Sanal Özel Ağlar (VPN), gizliliğine önem veren kullanıcıların vazgeçemeyeceği bileşenlerden bir tanesi olan VPN’ lerin kurulumu kolay olduğu gibi, uygun fiyatlarla da sahip olunmaktadır. VPN’ in gerekliliğine sebeplerden bazıları şöyle açıklanabilir..

1. Herkese Açık Wi-Fi’larda Güvenli Gezmek

Dışardayken ücretsiz bir Wi-Fi bağlantısı bulunduğunda, bu bağlantıyı kullanarak sosyal ağlara girilip, epostalar kontrol etmek istenildi fakat sorun bu tür ağlara VPN olmadan bağlanmanın oldukça riskli olmasıdır.

Herkese açık Wi-Fi bağlantıları verileri şifresiz gönderdiğinden (HTTPS hariç) veriler okunabilir. Ücretsiz Wi-Fi, bir olta saldırısına yönlendirmeye yönelik, sahte bir bağlantı da olabilir. VPN kullanarak bu riskler aşılabilinir.

2. Konum Tabanlı Kısıtlamaları Aşmak

Mesela yabancı firmaların kendi ülkelerinde olmadan içeriklerine ulaşılmamaktadır. Ancak VPN kullanarak istenilen konumda görünebilir, konumunda özel kısıtlamalar aşılabilinir.

3. Yasaklı Siteleri Aşmak

Bazı sitelere girilmesi devlet tarafından engellenmektedir VPN ile bu engelleri aşıp, normalde açamadığınız web sitelerini ve kullanamadığınız hizmetleri kullanabilirsiniz. VPN bağlantısı şifreli olduğundan, VPN üzerinden ne yaptığınızı hizmet sağlayıcınızın ve aradaki herhangi birinin öğrenme imkanı yok.

4. Konum Tabanlı Ücretlendirmeyi Aşmak

Bazı mağazalar, aynı ürün için kullanılan web tarayıcısına veya ülkeye göre farklı fiyatlar gösterebiliyor. Bu ürünler arasında tüketici için kabul edilebilir olmayan bu durumları aşmak için VPN ile farklı konumlardan bağlanarak en düşük fiyat bulunabilinir.

5. Her Şeyin Şifrelenebilmesi

VPN üzerinden kurulan internet bağlantısı, her şeyi şifreli bağlantı üzerinden iletmektedir. İletilen veriler aradaki bağlantı noktaları üzerinde bir hacker tarafından ele geçirilse de, hiçbir etkisi olmayacaktır. Yani VPN ile internette yapılanların izlenilmesinin önüne geçilmektedir. Ulaşılan hizmetler ve siteler, gerçek konumunu bilmeseler de, elbette ne yapıldığını bilecektir.

6. Oyunları Hızlandırmak

Servis sağlayıcınız çevrimiçi oyunlarda hızı yavaşlatıyorsa bu VPN ile aşılabilir. Bu durumda yakındaki bir VPN’den bağlanılmasına dikkat edilmeli, aksi halde gecikme süresi daha da artabilir.

7. Güvenli Sohbet

Bazı uygulamalar, sohbetleri şifreli bağlantı üzerinden iletse de, her mesajlaşma uygulaması bunu sağlamamatadır. Mesajların iletim sırasında okunmaması için VPN kullanılabilinir. Fakat VPN’in uçtan-uca şifrelemenin yerini almaz bu yüzden kullanılan hizmetler mesajları görebilecektir.

8. Torrent Etkinliğinin Gizli Tutulması

Torrent’in yasal ve yasadışı kullanımları bulunmaktadır tabi ki de lisanslı hizmet ve içeriklere torrent üzerinden ulaşılması tavsiye edilmemektedir. Ancak hem servis sağlayıcıların torrent’leri yavaşlatmaya yönelik aktivitelerinden kurtulmak, hem de torrent’leri özel tutmak için VPN’den faydalanılabilinir. Farklı VPN hizmetlerinin torrent’lerle ilgili farklı ilkeleri var, VPN satın almadan önce bu ilkelere göz atın.

Torrent’lere VPN üzerinden indirmek virüslerden ve diğer zararlılardan korumayacaktır .

9. Tamamen Özel İletişim

Grup sohbet araçları, bulut sürücüler hacker’ların veya uluslararası casusluk birimlerinin hedefinde olabiliyor. VPN, bu tür riskleri azaltabilmekte ancak birlikte çalışılan arkadaşların da VPN kullanması şarttır.

Warning: Unknown: open(/var/lib/php/session/sess_q1u8gnu6g9l4int8fb1e41hii0, O_RDWR) failed: Permission denied (13) in Unknown on line 0 Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/lib/php/session) in Unknown on line 0